KANAŁ TV

Z przyjemnością informujemy, że na platformie YouTube uruchomiliśmy kanał TV „AUDIOmonolog”

Ciekawie i zrozumiałym językiem o zagadnieniach związanych z dźwiękiem!

Słuch to jeden z podstawowych zmysłów, jakimi dysponuje człowiek i odgrywa on w naszym życiu ogromną rolę. Zakres wiedzy obejmujący podstawy fizyki dźwięku i technologie rejestracji, przetwarzania, przesyłania i odtwarzania dźwięku jest naprawdę ogromny. Nie chcę, aby mój kanał stał się kolejną formą akademickich wykładów, pełnych technicznego żargonu, wzorów i skomplikowanych definicji. Na kanale AUDIOmonolog, chcę mówić o tych bardzo bliskich mojemu sercu zagadnieniach prostym i jasnym językiem


ZAKRES DYNAMIKI vs. LOUDNESS WAR

W pierwszym odcinku naszego programu omawiamy jedną z podstawowych cech charakteryzujących każde nagranie dźwiękowe. Mówimy o zakresie dynamiki nagrania dźwiękowego. W kontekście zakresu dynamiki odnosimy się również do bardzo niepokojącego zjawiska, jakim jest w świecie współczesnego masteringu audio trend, znany jako LOUDNESS WAR. Na przykładach pokazujemy również problemy z prawidłowym odsłuchem nagrań o dużym zakresie dynamiki w otoczeniu o wysokim poziomie zakłóceń akustycznych.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA!
Prosimy również o subskrypcję naszego kanału.


SŁUCHAWKI vs. ZESTAWY GŁOŚNIKOWE

W kolejnym odcinku jasnym i prostym językiem opowiemy o zaletach i wadach odsłuchu muzyki na słuchawkach i zestawach głośnikowych. Wyjaśnimy również, dlaczego odsłuch nagrań stereo na słuchawkach znacząco różni się od odsłuchu tych samych nagrań na zestawach głośnikowych.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA!
Prosimy również o subskrypcję kanału.


PAT METHENY w jakości 24bit/96kHz!

AUDIOmonolog NEWS! ECM udostępnia do pobrania i strumieniowania wszystkie 11 albumów Pat Metheny / Pat Metheny Group w plikach wysokiej rozdzielczości 24bit/96kHz. W filmie szczegóły tego projektu. ZAPRASZAMY!

Inżynier masteringu ECM / mastering engineer – CHRISTOPH STICKEL https://csmastering.de/

Linki / links: https://www.qobuz.com/ (HD download and streaming) https://www.hdtracks.com/ (HD download) https://store.acousticsounds.com/ (HD download) https://www.prostudiomasters.com/ (HD download) https://tidal.com/ (MQA Master streaming) https://www.apple.com/itunes/mastered… (Apple Digital Master download and streaming) https://www.amazon.com/music/unlimite… (Amazon HD streaming)


CYFROWE POŁĄCZENIA AUDIO

W dzisiejszym odcinku jasnym i prostym językiem krótko porównamy dźwięk analogowy i cyfrowy. Zastanowimy się, czy odtwarzacz CD pracujący tylko jako napęd musi być drogi. W krótkim teście pokażemy również wpływ jakości odtwarzacza CD na poprawność przesyłania sygnału audio z wyjść cyfrowych.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA!
Prosimy również o subskrypcję kanału.


ANALOGOWY EKSPERYMENT

AUDIOmonolog Laboratorium to cykl, w którym zobaczycie szereg doświadczeń i eksperymentów związanych z dźwiękiem. Prostym i jasnym językiem postaram się wyjaśnić fizykę przedstawionych zjawisk oraz wytłumaczyć, jak one przebiegają. W dzisiejszym odcinku w prostym doświadczeniu pokażę analogowy charakter płyty gramofonowej. Wszystkich posiadaczy gramofonów zachęcam do powtórzenia tego doświadczenia razem z dziećmi, zapowiadając wspólne wykonanie magicznej sztuczki z grającą kartką.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA!
Prosimy również o subskrypcję kanału.


SŁUCHANIE MUZYKI

Witajcie!
Czy wiecie, jak poprawnie słuchać muzyki? Czy wiecie jak przygotować się do poważnej sesji odsłuchowej? Co wpływa na ostateczne wrażenia z sesji odsłuchowej? Ten odcinek polecam tym wszystkim z Was, którzy poważnie słuchają muzyki oraz tym, którzy muzyki poważnie słuchać chcą. ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA FILMU!


„CD vs. VINYL – decydujące starcie?”

„Umarł król … niech żyje król!” – takie słowa słyszeliśmy, gdy po premierze standardu CD płycie analogowej wróżono szybką i pewną śmierć na rynku nośników audio. Jednak życie cały czas nas zaskakuje i aktualnie jesteśmy świadkami renesansu tego źródła dźwięku. Dlatego w dzisiejszym odcinku zdecydowałwem się porównać te dwa standardy audio. Dla wielu z Was, to przypomnienie i usystematyzowanie wiedzy o płycie winylowej. Dla innych płyta analogowa, to nowość w odniesieniu do cyfrowych formatów audio, takich jak CD. Zapraszam do oglądania!


„MAGNETOWID – historia nieznana”

Powrót płyty winylowej ponownie skierował naszą uwagę na analogowe źródła dźwięku. Wspomnienia z tamtych czasów są ciągle żywe. Dlatego w dzisiejszym odcinku zdecydowałem się pozostać w świecie analogowego brzmienia. Chcę przedstawić Wam bohatera analogowych czasów, którego nie każdy kojarzy wprost z urządzeniem do zapisu i odtwarzania dźwięku. Z mojego doświadczenia wiem, że dla wielu z Was będzie to naprawdę historia nieznana. ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA FILMU!

Poznaj jakość dźwięku oferowaną przez magnetowid Hi-Fi Stereo!

Pobierz plik z obrazem płyty demo przygotowanej specjalnie dla Was!
Poniżej link do pobrania obrazu płyty CD:

https://shared-assets.adobe.com/link/…

Zachęcam do komentarzy i podzielenia się wrażeniami z odsłuchów płyty CD demo!